Alüminyum Levha Kullanım Alanları

Alüminyum dünyada en çok kullanılan metaller arasında yer almakla birlikte yaklaşık 200 yıldır insan hayatında çok önemli bir yerdedir.

Yüzlerce ürünün hammaddesi olan alüminyum yerkabuğunun yüzde 8’ini içerisinde barındırmaktadır. Alüminyum geçmişte ve günümüzde binlerce ürün ve eşyanın hammaddesini olarak karşımıza çıkmıştır. Dünyada en çok kullanılan ikinci metal olan alüminyum, onlarca bileşik ve alaşımla endüstrinin vazgeçmeyeceği metaller arasında yer almaktadır.

Alüminyumun Kimyasal ve Fiziksel Özellikleri

Alüminyum yeryüzünde Oksijen ve silisyumdan sonra en çok bulunan üçüncü kimyasal elementtir. Bu element doğada gümüş beyazı, gri ve parlak bir şekilde bulunur. Kübik ve kristal bir yapıya sahip olan alüminyum’un erime noktası 650 derece kaynama noktası iste 1800 derecedir. 

Doğada bulunan diğer metallerle 300’den fazla bileşik ve alaşım oluşturabilir ve bu özelliğiyle doğada bileşiği en çok bulunan metaldir. Demire oranla 3 kat daha hafif aynı zamanda çelikle aynı sağlamlıktadır. Isı ve elektrik iletkenliği çok yüksek olmakla birlikte kolay biçimde çekilebilir, dövülebilir, işlenebilir ve değişik formlara sokulabilir bir metaldir. Toksik olmamakla birlikte alev almaz, boya ihtiyacı duymadan rahatlıkla kullanabilir. Zorlu hava şartlarına, yiyeceklere, çeşitli kimyasal sıvı ve gazlara karşı çok mukavemetlidir

Alüminyumun Endüstriyel Tarihi

Endüstriyel alüminyum üretimi ilk kez 1886 yılında elektroliz yönteminin kullanılmaya başlaması ile gerçekleşmiştir. Üretiminin başında elektrik kabloları ve ev dekorasyon eşyalarında kullanılmaya başlanan alüminyuma, 1939-1945 dönemindeki savaş ortamında, uçak sanayinde yoğun talep olmuştur. 

1960’larda alüminyum sac ve levhalar inşaat sanayinde kullanım alanı bulurken 1970 ve 1980’lerde ise özellikle ABD’de kutlama piyasası alüminyuma büyük bir talep doğurmuştur. Yaşanan petrol krizleri sonrasında, daha hafif otomobillerin üretiminin yaygınlaşmasıyla, otomotiv sektöründe diğer ağır ve zor işlenebilen madenlerin yerini alüminyum almıştır.

Alüminyumun Levha Kullanım Alanı

Çok fazla kullanım alanı bulunan alüminyum yaşadığımız evlerde, kullandığımız cihazlarda, her türlü kablo, her çeşit dolap, raf, tezgah ve mutfak gereçlerinde, modern mimari tasarımlarda, gıda, ilaç ve kimya gibi birçok sektörde kullanılmaktadır. 

Ürün ambalajlama konusunda da alüminyum en kullanışlı malzemelerden birisidir. En yaygın kullanıldığı alanlardan biriside, meşrubat ve bira kutularıdır. Dünyada kullanılan tüm içecek kutularının %80’i alüminyumdan yapılmıştır. Alüminyum diğer metallere göre çok daha hafif olduğu için otomobillerde oldukça fazla kullanılmakla birlikte dünyada toplam kullanılan alüminyumun %25’i otomobil üretimine aittir. 

Alüminyum genel anlamda soğutucu yapımında, spot ışıklarda, mutfak gereçleri yapımında, hafiflik esas olan tüm eşya ve gereçlerde tüm dünyada sağladığı avantajlardan dolayı yoğun bir kullanım alanına sahiptir.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
Email