Söz KONUsu LASTİK OLDUĞUNDA AKLA iLK BiZ GELiRiZ!

BiNEK, HAFiF TiCARi, AĞIR VASITA VE iŞ MAKiNESi LASTiKLERi

AKSET olarak bireysel kullanımdan endüstri şartlarının gerektirdiği zorlu koşullara kadar üstün gereksinimlere ve zorlu koşullara tam cevap verebilen dünya markalarının lastik çeşitlerini müşterilerimize ulaştırıyoruz.

Bireysel kullanım, hafif ticari ve ağır vasıta kategorisinde Bridgestone, Lassa, Dayton ürünlerini, endüstriyel iş makinesi, forklift, reach truck gibi araçların dolma lastikleri için ise Kinesis ürünlerini servis desteği ve teslimat gibi avantajlı şartlar ile birlikte AKSET'te bulabilirsiniz.

Lastik, araç kullanıcısını ve aracı hem yola hem de hayata bağlar. Araç üreticileri, lastiği bu nedenle “can güvenliğini en yüksek derecede ilgilendiren ürün” olarak kabul eder. Aracınız hangi yol, yük, hız ve sürücü koşulunda olursa olsun, fren, çekiş, konfor ve yük taşıma gibi özellikleri ile lastiğinizin her zaman mükemmel sonuçlar vermesi beklenir.

Oysa aracınızı yola ve sizi hayata bağlayan şey sadece “lastiğin yola bastığı alan” kadardır. Bu alanı doğru kullanmazsanız, kendi hayatınızı, araçtaki yolcuların hayatını ve aracınızı büyük tehlikeye atmış olursunuz.

“TWI” işareti: Lastik omuz bölgesinde her 60 derecede bir konan 6 adet “TWI”/Tread wear indicator/lastik aşınma göstergesi” işareti aşınma seviyesini gösteren özel çıkıntıları belirtir ve bu işaret lastik diş/desen derinliğinin 1,6 mm’ye (yasal emniyet limiti) indiğini gösterir. Diş derinliği bu seviyeye kadar düştüğünde lastikler değiştirilmelidir.

1.6 mm diş derinliğinden düşük araç lastikleri tehlikeli ve yasadışıdır.

Tüm mevsimlerde kullanılmak üzere dizayn edilen, ancak yaz ve kış mevsimleri arasındaki sıcaklık farklarının çok yüksek olmadığı, aynı zamanda aşırı kar yağışı / buzlanma gibi koşulların olmadığı bölgelerde tercih edilmesi gereken lastik türü. Dört mevsim lastiklerin performansları ne yaz lastikleri gibi çok sıcakları ne de kış lastikleri gibi çok soğukları karşılayamayacağı için ara geçişlerin olduğu bölgelerde tercih edilmelidir.

Düşük tonajlı (3.500 kg.’dan hafif)  ancak ticari amaçla üretilmiş araçlarda kullanılan lastikler hafif ticari araçlar için üretilmiş lastiklerdir.

Bir lastiğin kullanım ömrünün ne kadar olduğunu kesin olarak söylemek mümkün değildir. Lastiğin ömrü ve kilometresi; tasarımı, sürücü alışkanlıkları, iklim, yol koşulları ve lastiklere verilen bakım gibi bazı faktörlerin bir kombinasyonuna bağlıdır.


Lastiklerin uygun saklama koşullarında maksimum ömürleri ise üretildikleri tarihten itibaren 10 yıldır. Ancak bu kesinlikle maksimum sürüş süresi olarak anlaşılmamalıdır. Lastiklerinin yaşını öğrenmek için lastik yanağında bulunan kodun son 4 hanesine bakabilirsiniz. Bu 4 hanenin ilk ikisi, lastiğin üretildiği haftayı, son ikisi ise üretildiği yılı gösterir. 

BiZE YAZIN

info@ak-set.com.tr

BiZi ARAYIN

+90 (332) 251 73 00