Alüminyum Levha Neden Otomobil Sektörünün Vazgeçilmezidir?

Günümüz otomobil endüstrisinde markalar ürettikleri otomobillerle hem müşteri algısını ve sayısını arttırmaya çalışmakta hem ürettikleri otomobilin maliyetlerini minimuma indirmeye çalışmakta hem de doğaya en az seviyede zarar vermek için ürettikleri arabanın karbon ayak izini sattıktan sonra ve üretim aşamasındayken minimuma düşürmeye çalışmaktadır. Markaların bu hedefleri gerçekleştirmek için başvurduğu ya da başvurmak zorunda kaldığı birçok yol mevcut.

Bu yollardan en önemlisi otomobillerde alüminyum levha parçaların kullanımının arttırılmasıdır. Alüminyum özellik olarak diğer metallere oranla çok daha hafif, çok daha kolay işlenebilir ve çok daha dayanıklı bir yapıya sahip olduğu için endüstride en çok kullanılan malzemelerden birisidir. Tabii ki de bu sunduğu avantajlardan dolayı alüminyumun tercih edilmesi de otomobile ve çevreye inanılmaz olumlu bir şekilde yansıyan sonuçlar doğurmaktadır. 

Otomobilde Alüminyumun Kullanılmasının Çevreye ve Kullanıcıya Faydaları Nedir?

Günümüz dünyasında toplamda 2 milyara yakın fosil yakıtla çalışan ve bununla paralel, dünyayı kirleten ve küresel ısınmanın artmasına neden olan otomobil bulunmaktadır. Son zamanlarda elektrikli otomobil teşvikleri, belirli ülkelerde belirli bölgelere fosil yakıtla çalışan otomobilin girmesinin yasaklanması, uzun vadede fosil yakıtla çalışan otomobillerin yasaklanacak olması gibi engellemeler otoriteler tarafından çevre için uygulanan faaliyetlerin içinde bulunsa da otomobil üreticilerinin de bu doğrultuda ürettikleri ve piyasaya sürdükleri otomobillerin bu koşulları destekleyecek bir şekilde olması elzemdir.

Bu konuda otomobil üreticilerinin başvurduğu en büyük uygulamalardan birisi de otomobili hafifleterek yakıt tüketimini minimuma indirmektir. İşte bu noktada otomobil üreticileri için bulunmaz Hint kumaşı misali tercih edilen en önemli uygulama otomobilde ağırlık yapan ve otomobilin yakıt tüketimini yani karbon salınımını arttıran metal parçalarında alüminyum levhaların ve parçaların kullanılmaya başlanmış olmasıdır.

Alüminyum sunduğu kolay işlenebilme özelliği, muadil metallere oranla çok daha hafif olması ve çok daha sağlam olması sebebiyle otomobilin her parçasında kullanılabilmektedir. Alüminyum levhalar ve parçalar motor bloğundan tutun, otomobilin jantlarına, ön bağlantı kollarından, arka bağlantı kollarına, otomobilin şasisinden içerisinde bulunan aksesuarlara, fren disklerinden tutun otomobilin bütün kaporta aksamına kadar hemen hemen her yerinde oldukça sık kullanılabilir ve kullanılmaktadır.

Bir otomobili normalden 200 kilo hafifletebilmek uzun vadede otomobilinizin yakıt tüketimini gözle görülür bir şekilde düşürdüğü gibi bu yakıtın geriye kalan 2 milyara yakın fosil yakıt tüketen otomobilde de düştüğünü düşünsek karbon salınımı konusunda ortaya inanılmaz olumlu bir tablo çıktığını ve küresel ısınmaya karşı ne kadar büyük bir adım olduğunu görmek mümkündür.

Otomobilde alüminyum parçaların kullanılması yakıt tüketimini hafiflik sayesinde düşürmenin yanında spor odaklı otomobillerde de hafifliğin sağlamış olduğu çevikliğin, dayanıklılığın ve dinamikliğin sonucunda otomobilin şasisinde, motor içi hareketli parçalarında, ağırlık yapan diğer bütün bağlantı kollarında, kaportanın tüm parçaları ve alt takım parçalarında çok fazla kullanılmasına sebep oldu ki bu otomobilin sürüş zevkini ve performansını yüksek seviyede tutan ve otomobilden kullanıcı olarak direkt ve doğru geri dönüşler alabildiğiniz bir sürüş deneyimi yaşamanıza katkı sağlayacaktır.

Alüminyum doğa ve çevre sorunlarının bu kadar önemli ve ön planda olduğu bu dönemde doğayı ve küresel ısınmayı önemseyen, gelecek nesillere aynı zamanda müşterilerinin sürüş zevkini üst plana çıkarmayı amaçlayan otomobil üreticilerinin vazgeçilmez tercihi olmaya uzun yıllar devam edecek gibi gözüküyor.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
Email