Kar Zinciri Nedir Ve Nasıl Takılır

Kar zincirleri, zorlu kış koşullarında tekerleğinizin patinaj çekmesini ve boşta dönmesini engellemek için başvurulan en iyi çözümlerden birisidir. Ama kar zincirleri, güncel kar lastiklerinin yerini tutamaz çünkü bu zincirler sürüş akslarının üzerine takılır ve arabanın zemini tutması için yeterli değildir.

Lastikte olduğu gibi kar zincirlerinin de çeşitleri mevcuttur. Bunlar halat zincirler, çelik halka zincirler ve hızlı takma sistemleri olarak kategorize edilebilir. Çelik halat zincirleri, halat zincir setlerine göre daha pahalıdır ancak daha konforludur. Çelik halka zincirler, halat zincirlere oranla çok daha kolay takılabilir bir zincir türüdür. Hızlı takma sistemleri adı altında kategorize ettiğimiz kar zinciri türleri en kolay takılabilen ve pratik zincir türüdür ancak bununla paralel olarak fiyatları diğer zincir sistemlerine göre daha pahalıdır.

Kar Zinciri Nasıl Kullanılır?

Arabanızın lastiklerine kar zincirini takmak sanıldığı kadar zor bir şey değildir. Gelin kar zincirinin nasıl takıldığı hakkında sizleri adım adım bilgilendirelim.

1-) Doğru zinciri kullanmanız açısından lastiklerinizin boyutlarını bilmeniz ve ona göre bir zincir kullanmanız oldukça önemlidir.

2-) Zincirinizin sivri ve lastiğinizi aşındıracak noktalarını lastikle anında temas ettirmemelisiniz. Bu durumda lastikleriniz yıpranacak ve sizlere ekstra maddi bir yük getirecektir.

3-) Dolanma ihtimaline karşın önleminizi alıp kar zincirinizi takabilirsiniz.

4-) Zincirinizi doğru noktalardan sağlam bir şekilde kilitlemeniz hem sürüş güvenliği açısından hem de sökülüp arabanıza zarar vermemesi açısından çok önemli bir noktadır.

Son kontrollerinizi dikkatli şekilde yaptıktan sonra buzlu veya karlı zeminlerde emniyetli ve sağlam bir şekilde ilerleyebilirsiniz. Yukarıdaki adımlara uymanız hem trafik güvenliği hem kendi güvenliğiniz hem de arabanızın güvenliği için karşılaşabileceğiniz olumsuz sonuçları engelleyecektir böylelikle trafikte ve zorlu koşullarda güvenli ve mutlu bir şekilde seyahat edebileceksiniz.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
Email