Lastik Balans Ayarı Ne Sıklıkla Yapılır?

Lastiklerin düzen ayarlarının bozulması sürücünün sürüş alışkanlıkları, arabanın kullanıldığı yerin yol koşulları ve iklim koşullarına göre farklılık gösterse de şehir içerisinde kullanılan ortalama bir araç için yılda en az 1 kere ya da 15.000 kilometrede bir lastiklerinin balans ayarını yaptırmanız trafik ve sürüş güvenliği için oldukça önemlidir.

Lastik Balans Ayarı Nedir?

Balans ayarının yapılmasının sebebi lastiklerin eşit bir şekilde dengede kalmasını sağlayarak sürüş güvenliğini ve sürüş konforunu sağlamaktır. Bu ayar yapılırken lastiğin her iki tarafının ağırlığı birbirine eşitlenir böylelikle lastikler sürüş esnasında dengede kalır. Bu sayede yoldaki engebeleri ve titreşimleri size hissettirmezken aynı zamanda lastiğinizin düzensiz aşınmasının önüne geçer. Aynı zamanda hem lastiğinizin ömrü daha uzun olur hem de yakıt tüketiminde verimliliğinizi arttırır.

Eğer otomobilinizin sürüşü esnasında direksiyonunda herhangi bir anormallik veya titreşim hissederseniz ya da lastiklerinizin düzensiz olarak aşındığını gözlemlerseniz uzman bir servis noktasında mutlaka ayarlarınızı kontrol ettirmelisiniz.

Lastik Balans Ayarının Bozulmasının Nedenleri

Lastiklerin kullanıldıkları süreler, yaptıkları uzun kilometreler, zorlayıcı yol ve zemin koşullarına göre maruz kaldıkları titreşimler, sallantılar, darbeler ve ufak tefek kasislere bağlı çarpmalardan dolayı zamanla dengelerinde ve fiziksel olarak pozisyonlarında bozukluklar meydana gelir. Aynı zamanda aracınızın kullanılma sıklığı da bu tarz bozulmalardaki etkenlerden biridir.

Rot Ve Balans Ayarı Arasındaki Farklılıklar

Bu iki ayar aslında hep aynı cümlelerde kullanılsalar da esasında iki farklı bakımı ifade ederler. Yani ikisi ayrı fiziksel işlemleri gerektiren bakımlardır. Ancak birbirinden bağımsız olması düşünülemez bakım süreçleridir çünkü balans ayarı yapılmadan rot ayarının yapılması mümkün değildir.

Balans ayarının yapılmasının amacı aracın tekerleklerinin yüksek hızda ağırlık merkezinden kaynaklanan titreşimleri engellemek iken rot ayarının yapılmasının amacı tekerleklerin açısının dengelenmesidir.

Lastik Balans Ayarı Yapılmazsa Ne Olur?

Sürüş ve trafik güvenliği açısından lastiklerinizin balans ayarı kontrolü oldukça büyük bir önem taşır. Aracınızın zemine ya da yola temas eden tek noktasının lastik olduğunu düşünürsek bunu çok daha net bir şekilde anlayabiliriz.

Bu ayarların yapılmaması demek aynı zamanda ortaya çıkacak titreşimden dolayı lastiklerinizin düzensiz aşınmasının yanında direksiyon ve süspansiyon aksamlarının da erken yıpranmasına neden olacaktır. Tüm bunların meydana gelmesi keyifsiz, güvensiz ve verimsiz bir sürüş deneyiminin ortaya çıkmasına sebep olur.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
Email