Otomobilinizin Gösterge Panelinde Yanan İşaretler Ve Anlamları

Otomobilinizle hareket etmeden önce otomobilinizin sağlıklı çalışıp çalışmadığını, yeterli yakıtınızın olup olmadığını veya ilerleyen zamanda size sorun yaşatabilecek bir problem mevcut mu diye arabanın gösterge paneline dikkatlice bakılmalıdır. Gösterge panelinde zaman zaman yanan çeşitli semboller ve ikazlar aracınız ile ilgili çok büyük bir sorunu işaret ediyor olabilir bu yüzden bugün bu işaretleri ve anlamlarını inceleyeceğiz.

Fren İkaz Işığı

Fren ikaz ışığı el freninin devre dışı olduğu zamanlarda bile yanıyorsa fren hidroliği seviyesinin düşük veya ABS sisteminin arızalı olduğunu bize söyleyebilir. Bu ikaz ışığı yanıyorsa öncelikle el frenini kontrol edin sonrasında fren hidroliği seviyenizin yeterli olup olmadığından emin olun. Bu detaylarda bir sıkıntı yoksa fren sıvısı kaybına bağlı olarak yanmadığından emin olmak için yetkili servisle mutlaka görüşmelisiniz.

 

Motor Yağı Basıncı İkazı

Bu ikaz ışığı aracınızda bulunan yağ basıncı sensörü tarafından düşük yağ basıncı tespit edildiğinde yanmaktadır. Hatalı bir motor yağı basınç sensörü, düşük motor yağı seviyesi veya motor yağı basıncında kayıp gibi durumlardan dolayı bu ikaz ışığı yanabilir.

 

Motor Soğutma Suyu İkazı (Hararet İkazı)

Motor soğutma suyu ikazının yanması motorunuzun çok fazla ısındığını veya motor soğutma seviyesinin düşük olduğunu ifade eder. Ayrıca aracın motor sıcaklığıyla ilgili hatalı bir sensöre sahip olduğunu gösteriyor olabilir. İkaz lambaları arasında bu ışığın yandığını görüyorsanız motorunuzun sizi pahalı bir maddi yükümlülük altına sokacak bir hasar görmesini istemiyorsanız aracınızı çalıştırmamalı, çalışıyorsa durdurup hemen yetkili bir servisle iletişime geçmelisiniz.

 

Akü Şarj İkaz Işığı

Akü şarj ışığının yanması, aracınızın aküsünde yeterli seviyede elektrik gücü olmadığını ya da çok yakında tüm elektrik gücünü kaybedeceği anlamına gelebilir. Bu ışığının yanması demek akü voltaj seviyesinin normalin altında olduğunu veya şarj sisteminde bir arıza olduğunu gösterir. Kontak çevirdiğinizde kontak çalışmıyorsa akünüz tamamen bitmiş olabilir. Eğer seyir halindeyken bu ikaz lambası yanarsa aracınızı emniyetli bir alana park edin ve aracınızın motor bölümünde kopan bir kayış veya bir parçanın olup olmadığını tespit edin. Böyle bir durumda aracınızın hareket ettirmeyin ve çekici aracılığıyla aracınızı yetkili bir servise ulaştırın.

Egzoz Emisyon İkazı

Gösterge panelinde bu ikaz lambasının yanması, egzozda veya genel olarak motorun çalışma sürecinde bir problem veya arıza olduğunu gösterir. Bu ikaz lambası yandığında aracınızı yetkili bir servise götürmeniz tavsiye edilir.

 

Hava Yastığı İkazı

Bu ikaz lambası yanıyorsa hava yastıklarıyla veya hava yastığı sistemiyle alakalı bir problem olduğu için yanmakta.  Yetkili bir servisle temas kurmalısınız.

 

Kızdırma Bujisi İkazı

Diğer ışıklara göre daha nadir yanan kızdırma bujisi ikaz lambası aracınızın bujilerinde bir problem olduğunu işaret etmektedir. Yetkili bir servise giderek problemi hızlıca çözebilirsiniz.

 

Yakıt Göstergesi

Düşük yakıt uyarı ışığı, otomobilinizin yakıtının az olduğunu size bildirir. Yakıt ikazının yanması depoda kalan yakıt miktarına göre araçtan araca değişiklik gösterir.

 

Lastik Basınç Sensör Işığı

Otomobilinizin lastiklerinin basınç seviyesi olması gereken fabrika seviyesinden düşükse lastik basınç sensörü ışığı yanar. Aracınızın lastiklerinin basınçlarının ne olması gerektiğini aracınızın şoför kapısından ya da kullanım kılavuzundan öğrenebilirsiniz.

 

Kapı İkaz Işığı

Bu ikaz lambası araç kapılarından birinin ya da birçoğunun açık kalmasıyla ya da kilit düğmelerinden birinin problemli olmasından dolayı yanar.

 

Emniyet Kemeri İkazı

Emniyet kemerleriniz takılı değilse bu ikaz lambası yanar. Ayrıca bunun yanında emniyet kemeri ışığı yanarken sizi sesli uyaran bir ikaz sesi de mevcuttur. Aracınızda emniyet kemerlerini takmanız ve kendinizi korumanız için sizi uyarır.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
Email