Otomobilinizin Yakıt Tasarrufu Yapması İçin İpuçları

Zaman geçtikçe dünyada artan otomobil sayısı ve bununla beraber artan yakıt fiyatlarından dolayı otomobilinizle yolculuk yapmak ciddi bir mali sorumluluğu da beraberinde getirmektedir. Akaryakıt konusunda dikkatli davranmak bütçenizi aşmamanız ve bütçenizin zarar görmemesi anlamında büyük bir öneme sahiptir. Aracınızda bulunan yakıt ile en çok yolu katetmek ve bu yakıtı verimli bir şekilde değerlendirmek için araç kullanırken uygulayabileceğiniz birçok ipucu bulunmaktadır. Otomobilinizi kullanırken akaryakıt tasarrufu yapmanın en önemli kuralları olarak da gösterebileceğimiz bu ipuçları sayesinde hem otomobilinizi verimli bir şekilde kullanabilecek hem de bu ipuçları sayesinde ekonomik bir yolculuğun tadını çıkaracaksınız.

Vites Kullanımı

Doğru eğim koşullarında, zemin koşullarında ve mesafelerde doğru vitesi seçmeniz doğru bir tasarruf yolunda olduğunuzu göstermektedir. Vites değiştirme işlemini yaparken mutlaka arabanızı yüksek devirlerde kullanmamanız gerekmektedir. Otomobilinizi yüksek devirlerde kullanmak motor tarafından daha fazla yakıt tüketimi anlamına gelmektedir. Bunun yerine otomobilinizi en verimli devir aralığında kullanmak bu tasarruf açısından iyi bir tercih olacaktır.

Gaz Pedalı Kullanımı

Gaz pedalı gündelik hayatta otomobil kullanırken yakıt tüketimini en çok etkileyen unsurlardan birisidir. Günlük hayatta otomobilinizle bir yerlere giderken gaz pedalını hassas ve dikkatli bir şekilde kullanmak yakıt tasarrufunun altın kuralıdır. Otomobilinizi fazla zorlamadan hızlandırmak ve bulunduğunuz hızı korumak her daim yakıt tasarrufu noktasında size olumlu bir geri dönüş sağlayacaktır. Yokuş yukarı çıkarken az yakıt için yüksek viteste tam gaz yapmanın aksine düşük viteste yarım veya çeyrek gaz yapılmak daha fazla akaryakıt tasarrufu sağlar.

Yokuş aşağı inerken gaza yüklenmemek enjeksiyonlu otomobillerde gereksiz yakıt tüketiminin önüne geçer ancak otomobilin kontağı yokuş aşağı giderken kapatılmamalı veya vites boşa atılmamalıdır. Yaygın olarak bilinen bir yanlış da vites boşa alındığında motorun akaryakıt tüketmeyeceği kanısıdır. Bunun tam tersine vites boşa alındığında motora yakıt girişi devam eder.

 

Rölantide Motoru Isıtmak İçin Beklemek

Otomobilinizin motorunu rölantide ısıtmak gereksiz yakıt tüketimine yol açan bir hatadır. Motorun çalıştırıldıktan sonra yapacağı ilk kilometrede yakacağı yakıt rölantide çalışan motorun 3 dakikada harcayacağı yakıtla aynı miktardadır.

 

Lastik Hava Basıncı

Otomobilinizin üzerinde bulunan lastiklerin basınçlarını arabayı kullandığınız anda bulunduğu duruma ve koşula göre fabrika verilerine uygun olacak şekilde ayarlayın böylelikle otomobiliniz yakıt tasarrufu konusunda bir adım daha öne çıksın.

 

Fazla Ağırlık

Otomobilinizin fabrikasının belirttiği ağırlığın üzerine çıkmanız otomobilin ilerlemesi için daha fazla çaba sarf etmesine yani daha fazla yakıt tüketmesine sebep olursunuz. Otomobilinizin verimli ve zorlanmadan ilerleyebilmesi için otomobilinizde ağırlık yapan eşyaları günlük hayatta otomobilinizde tutmamalısınız.

 

Hız Sabitleme Kullanımı

Eğer otomobilinizde hız sabitleme sistemi mevcutsa yalnızca düz yollarda bu sistemi kullanın. Uzun yollarda veya düz yollarda sürekli bir gaz değişimi veya frenleme gibi otomobilin ilerleyişini etkileyecekler hareketler minimuma indirildiğinden doğru bir hızda sabitlenirse otomobiliniz oldukça tasarruflu ilerleyebilir.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
Email