Yüksek Performans Lastikleri Nedir?

Günümüzde müşteri sayısının artması, müşteri kitlesinin farklı düşüncelere, ihtiyaçlara ve isteklere sahip olması her ürün türünde olduğu gibi lastik türünde de çeşitlenmeye gidilmesini markalar açısından zorunda kıldı.

Yüksek performanslı lastikler diğer dönemlik lastiklere nazaran otomobillere ıslak veya kuru zeminde çok daha yüksek bir tutuş kabiliyeti, stabilite ve daha iyi bir fren performansı göstermektedir. Diğer, mevsimlik lastiklere nazaran performans lastiklerinin tümünde en iyi performansı sunmak için en yeni teknoloji benzersiz ve özel bileşenler, malzemeler, sırt desenleri ve teknolojileri kullanılmaktadır. Performans lastikleri yol tutuşunuzu belirgin bir şekilde arttırmanın yanı sıra sürücü ile otomobil arasında ki tepkinin hızlanması, frenleme performansının artması ve bunların yanında sürüş konforunun da olumlu yönde artmasını sağlar.

Yüksek performanslı lastiklerinin bu avantajlarının yanı sıra otomobilinizde yaptığınız her kalkışta eğer otomobiliniz lastiğinizin yol ile olan sürtünmesini ortadan kaldıracak kadar güçlüyse ve kalkışlarda patinaja kalıyor ve sürüş güvenliğini ve trafik güvenliğini tehlikeye atıyorsanız almanız gereken ilk şey yol tutuşu ve teknolojisi tam da bu olayı yaşamamak için yapılmış bir yüksek performanslı lastik edinmek olmalıdır.

Yüksek performans lastikleri normal yol lastikleri veya sezonluk lastiklere göre yüksek hızlara daha çok dayanıklıdır. Yani standart lastiklerle ulaşamayacağınız hızlara ya da standart lastiklerle uzun süre kalamayacağınız hızlarda yüksek performans lastikleriyle kalabilirsiniz. Yüksek performans lastikleri genellikle yüksek hız derecesine sahiptir ki bu da yüksek hızda gitmenizi daha da kolaylaştırıyor ancak bu demek değil ki otomobilinizde bu lastiklerin mevcut olması uzun süreler boyunca yüksek hızda ilerleyebilirsiniz. Yüksek performans lastiklerinin performansı yalnızca yüksek süratlerde değil inişli, çıkışlı, sola eğimli ve her türlü keskin virajlarda sağladığı sağlamlık, tutunma ve stabilite hissinde saklıdır. Aynı zamanda yüksek performanslı lastiklerinizi sürekli olarak limitlerde kullanmak sizi maddi bir yük ve sorumluluk altına sokar ki lastiklerin erken yıpranması, yorulması ve zarar görmesi yeni lastiklere ihtiyaç duyulmasına sebep olabilir.
Günümüz otomobil kültüründe kullanıcılar otomobillerinin performanslarını ve güçlerini arttıracak ve onlara keyif ve haz verecek birçok modifikasyonu otomobillerine uygulamaktadır. Ancak otomobilin performansına ne kadar önem verilse de ne kadar para harcansa ve ne kadar uğraşılsa da eğer bu performans geliştirmelerini sağlıklı bir şekilde yola aktaramazsanız yaptığınız tüm bu çaba ve emekler boşa gitmiş olacaktır ki aslında otomobilinize modifikasyon uygulaması yapacaksınız iyi performanslı, dayanıklı ve güvenilir bir performans lastiği listenizin en üstünde yer almalıdır.

Otomobiliniz için yüksek performanslı bir lastik edinmek sizi kuru ve ıslak zeminde yüksek yol tutuş, sürüş esnasında hassas bir direksiyon tepkisi ve geliştirilmiş fren mesafesi konularında avantajlı bir noktaya getirecektir. Ancak bu gibi performansa yönelik işlevleri olduğundan yakıt tüketiminizi arttırabilir ayrıca normal lastiklere göre çok daha yumuşak bir hamura sahip olduğundan lastiğiniz diğer normal lastiklere göre kısa ömürlü olabilir.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
Email